اصفهان، خیابان فروغی، روبروی مخابرات، ساختمان شباهنگ، طبقه اول
 09133141855 ، 33361791 ،  333615600 – 031 

علت داغ شدن باتری یو پی اس

علت داغ شدن باتری یو پی اس

علت داغ شدن باتری یو پی اس

چرا باتری یو پی اس داغ می شود؟

مقدمه

یکی از دستگاه های کاربردی در صنایع و مشاغل مختلف و حساس یو پی اس ها هستند. این دستگاه ها برای هنگامی که نوسانات برق وجود دارد یا برق به طور ناگهانی قطع می شود، برق آن را تامین می کند. در هر یو پی اس با توجه به نوع کاربرد باتری با آمپر و تعداد مختلف قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی علت داغ شدن باتری یو پی اس بپردازیم. زیرا این اتفاق مسئله ای مهم است که اگر دستگاه یو پی اس دارید حتما باید مورد توجه قرار دهید.

فهرست

یو پی اس و کاربرد آن

چرا باتری های یو پی اس داغ می شوند؟

چه اقداماتی برای خنک شدن باتری یو پی اس باید انجام شود؟

خرید باتری یو پی اس در اصفهان


یو پی اس و کاربرد آن

یو پی اس (UPS) یا Uninterruptible Power Supply، یک دستگاه الکترونیکی است که در مواقع قطعی برق یا نوسانات ولتاژی، به دستگاه‌ ها و تجهیزات الکترونیکی کمک می‌ کند تا از آسیب و ضرر جلوگیری کند. این دستگاه با استفاده از باتری‌ های خود، در صورتی که برق اصلی قطع شود یا ولتاژ آن ناپایدار شود، تغذیه پایدار و مداوم را برای تجهیزات فراهم می‌ کند.

کاربرد

کاربردهای یو پی اس در مشاغل مختلف شامل موارد زیر می‌ شود:

کامپیوتر و دستگاه‌ های الکترونیکی

یو پی اس برای حفظ اطلاعات و جلوگیری از از دست رفتن داده‌ ها در صورت قطعی برق یا نوسانات ولتاژی، استفاده می‌ شود. این امر مخصوصاً در محیط‌ های کاری، سرورها، کامپیوتر های حساس و تجهیزات شبکه بسیار حائز اهمیت است. برخی از این کامپیوتر ها برای مراکز حساسی هستند که اطلاعات مهمی در آن ها قرار گرفته است و ممکن است در صورت قطع برق زحمات افراد زیادی به هدر رود و در کار و امنیت سیستم ها مشکل به وجود آید. در نتیجه حتما باید از یو پی اس با توان و تعداد باتری مناسب برای این نوع مشاغل استفاده شود.

صنایع و کارخانجات

در محیط‌ های صنعتی، استفاده از یو پی اس برای حفظ تجهیزات الکترونیکی و پیشگیری برای از دست رفتن داده‌ ها و خرابی تجهیزات در صورت نوسانات و قطعی برق حیاتی است.

مراکز داده و سرورها

این حوزه از تکنولوژی نیازمند حفظ پایداری برق است و یو پی اس‌ ها برای جلوگیری از از دست رفتن اطلاعات و توقف سرویس‌ ها بسیار حیاتی هستند. در این مراکز معمولا از یو پی اس ها با تعداد باتری و توان بیشتر استفاده می شود تا در هنگام بروز مشکل و قطعی برق بهتر عمل کند.

مراکز پزشکی

در بخش پزشکی، تجهیزات پزشکی حساس نیازمند تغذیه پایدار برق هستند و یو پی اس‌ ها به حفظ این تجهیزات کمک می‌ کنند. برخی از ایت دستگاه ها در هنگام عمل یا در حالت کلی در بیمارستان ها کاربرد های حساسی دارند که به سلامت و جان بیمار وابسته هستند. در نتیجه باید اقداماتی صورت گیرد که با قطع برق خطری بیماران را تهدید نکند و با قطع و نوسانات دستگاه شروع به عمل می کند.

دفاتر کاری و شرکت‌ ها

برای حفظ دستگاه‌ های کامپیوتری، سرورها و تجهیزات اداری در صورت قطعی برق، استفاده از یو پی اس اهمیت زیادی دارد.

چرا باتری های یو پی اس داغ می شوند؟

در واقع، داغ شدن باتری‌ های یوپی‌اس به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیافتد. برخی از این عوامل به سیستم داخلی یو پی اس ها و برخی دیگر با توجه به عوامل خارجی داغ می شوند که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

استفاده بیش از حد

زمانی که یک UPS بارهای بالایی را باید تأمین کند یا در معرض استفاده مداوم قرار می‌ گیرد، ممکن است داغ شود. این استفاده بیش از حد می‌ تواند باعث افزایش دمای باتری‌ ها شود. به همین دلیل قبل از خرید یو ی اس توصیه می شود حتما با کارشناسان مشورت کنید تا یو پی اسی با توان مناسب و تعداد باتری های درست و مشخص برای خود انتخاب کنید.

شارژ نامناسب یا ناکافی

اگر شارژ باتری‌ های UPS به درستی انجام نشود یا شدت جریان شارژ داده شده به باتری‌ ها مناسب نباشد، می‌ تواند باعث گرمای زیادی در آن‌ ها شود.

باتری‌ های فرسوده

با گذشت زمان و استفاده مداوم، باتری‌ های یو پی‌ اس قادر به نگهداری شارژ خود نیستند و آن را از دست می‌دهند و در نتیجه ممکن است سریع‌ تر داغ شوند. توصیه می شود در صورتی که متوجه شدید باتری شما فرسوده شده حتما قبل از آسیب رسیدن به دستگاه اصلی باتری های آن را تعویض کنید.

محیط دمایی

دماهای بالا یا محیط‌ های گرم می‌ توانند عملکرد باتری‌ ها را تحت تأثیر قرار داده و باعث گرمای بیش از حد آن‌ ها شوند. هنگام خرید بهتر است به کارشناسان بگویید که قرار است یو پی اس ها در چه جایی قرار گیرد. زیرا برخی از برند ها بدنه های مختلفی دارند و مثلا برای قرارگیری در باغ ها بهتر است مورد استفاده قرار گیرند. تشخیص انتخاب صحیح یو پی اس ها بهتر است توسط کارشناسان صورت گیرد. نکته مهم که باید به آن توجه کنید این است که اگر دستگاه شما تهویه داخلی دارد اما در محیط بیرون از تهویه استفاده نمی شود حتما باید در راه اندازی آن اقدام کنید.

محل قرارگیری

جایی که یو پی اس ها در آن قرار می گیرد بسیار مهم است و می تواند یکی علت داغ شدن باتری یو پی اس به حساب بیاید. در نتیجه باید در جایی دور از گرد و غبار باشد. زیرا ذرات گرد و غبار ممکن است به داخل باتری و دیگر قسمت های دستگاه نفوذ کنند و باعث خرابی و داغ شدن آن شوند.

خرابی فن

در برخی موارد ممکن است فنی که در قسمت داخلی دستگاه وجود دارد از کار افتاده باشد. در نتیجه فضای درون یو پی اس خنک نمی شود و تهویه اتفاق نمی افتد. به همین دلیل باتری و دیگر قطعات داغ می شوند و عملکرد آن ها کاهش پیدا می کند.

علت داغ شدن باتری یو پی اس

شارژ باتری

به این نکته توجه کنید که باتری ها نباید بیش از حد شارژ شوند. در غیر این صورت ممکن است با وارد شدن بار اضافی عملکرد آن کاهش پیدا کند.

برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد باتری‌ های یو پی‌ اس، مهم است که از دستگاه با دقت استفاده کنید، شارژ منظم باتری‌ ها را بررسی کنید و در محیطی با دمای مناسب نصب کنید. همچنین، اگر مشکل ادامه دارد، ممکن است نیاز به بازبینی و تعمیر احتمالی داشته باشد.

چه اقداماتی برای خنک شدن باتری یو پی اس باید انجام شود؟

برای کاهش دمای باتری‌ های یو پی اس، می‌ توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  1. تهویه مناسب: اطمینان حاصل کنید که باتری‌ های UPS در یک محیط با تهویه مناسب قرار دارند. این ممکن است شامل استفاده از فن‌ ها یا سیستم‌ های خنک کننده برای جلوگیری از افزایش دما باشد.
  2. محیط دمایی مناسب: باتری‌ های UPS باید در محیطی با دمای مناسب نصب شوند. اگر ممکن است دمای محیط بسیار بالا یا پایین باشد، باید باتری‌ ها را در مقابل این تغییرات محافظت کنید.
  3. کنترل بار مصرفی: استفاده از UPS برای بارهایی که بیش از حد بزرگ هستند، می‌ تواند باعث گرمای بیش از حد در باتری‌ ها شود. کاهش بارهای مصرفی می‌ تواند به خنک شدن باتری‌ ها کمک کند.
  4. بررسی وضعیت باتری‌ ها: مطمئن شوید که باتری‌ ها در وضعیت مناسب هستند. اگر باتری‌ ها فرسوده یا آسیب دیده باشند، ممکن است به خنک شدن آن‌ ها کمک کند که باتری‌ های جدید و کارآمدتر نصب شوند.
  5. کاهش استفاده مداوم: در صورت امکان، استفاده مداوم از UPS را کاهش دهید یا با تنظیماتی که استفاده غیرضروری از UPS را کاهش دهند، استفاده کنید.
  6. مانیتورینگ و پایش مداوم: با نظارت و پایش دائمی بر دمای باتری‌ ها و عملکرد UPS، می‌ توانید به موقع اقدامات لازم را برای پیشگیری از داغ شدن بیش از حد انجام دهید.
  7. اعمال خنک کننده‌ ها: در مواردی که دمای محیط بسیار بالا باشد، استفاده از خنک کننده‌ ها یا فن‌ های خنک کننده می‌ تواند به کاهش دما کمک کند.

به یاد داشته باشید که حفظ باتری‌ های یو پی اس در دمای مناسب می‌ تواند عمر آن‌ ها را افزایش دهد و از عملکرد بهتری برخوردار شوید.

خرید باتری یو پی اس در اصفهان

چنانچه قصد خرید باتری برای یو پی اس و یا خود دستگاه را دارید، توصیه می شود ان را از شرکت های معتبر و با سابقه در فروش خرید خود را انجام دهید. شرکت های معتبر با داشتن کارشناسان در بخش های مختلف به شما کمک می کنند که خریدی مناسب داشته باشید. در نتیجه این کار باعث افزایش طول عمر دستگاه و عملکرد بهتر آن می شود. یکی از شرکت های معتبر و با سابقه در فروش انواع یو پی اس، باتری و استابلایزر با برند و تکنولوژی های مختلف، شرکت پویا انرژی پارس است. کافی است برای خرید باتری های مورد نیاز خود به سایت شرکت مراجعه کرده و محصول مورد نیاز خود را به راحتی خریداری کنید.

خرید باتری یو پی اس در اصفهان

سخن آخر

هنگام قطع و نوسانات برق در مشاغل مختلف ممکن است به دستگاه ها آسیب وارد شود. در مشاغل و قسمت های حساس مانند بیمارستان ها این قطعی و اختلال باعث می شود به جان بیماران آسیب برسد. پس برای جلوگیری از بروز این مشکلات باید از یو پی اس استفاده شود. درون یو پی اس ها باتری های مختلفی وجود دارد. علت داغ شدن باتری یو پی اس به موارد مختلفی بستگی دارد. در این مقاله به طور کامل به بررسی و نحوه بر طرف کردن آن پرداختیم. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در رابطه با علت داغ شدن باتری یو پی اس و خرید بهترین نوع این محصول را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Avatar Mobile
Main Menu x
X